Místopředseda vlády a ministr obrany martin Barták dnes na náměstí Republiky v Praze slavnostně pokřtil fotografickou knihu Herberta Slavíka s názvem Hrdost a odvaha – Tváře české armády. Současně otevřel výstavu pod širým nebem nazvanou Afghánistán.

Cílem publikace Herberta Slavíka Hrdost a odvaha je nabídnout pohled na ozbrojené síly České republiky pod zcela novým zorným úhlem. Smyslem není podat vyčerpávající přehled dějinných událostí a nabídnout dokonalý popis současného stavu české armády.

„Snažíme se knihou prezentovat to, co Ministerstvo obrany dělá. Rozhodli jsme se, že půjdeme mezi lidi a tímto způsobem jim ukážeme, kde jsou naši vojáci, co tam dělají a jak mohou lidem pomoci jak doma, tak v zahraničí,“ vysvětlil ministr obrany Martin Barták. Zároveň doplnil, že součástí publikace jsou také portréty osobností československé armády – včetně hrdinů druhé světové války, a také současných osobností české armády.

Podle armádního generála Tomáše Sedláčka, hrdiny druhé světové války, navazuje dnešní armáda na vojenské tradice první republiky: „Tuto posloupnost nevidíme, ale je velice důležité si uvědomit, že po legionářích a vojácích 2. světové války, jsou nyní ti, co za nás bojují v Afghánistánu, dalšími pokračovateli moderních tradic české armády.“ Podle Tomáše Sedláčka to ale dnes mají vojáci těžší. „My jsme nepřítele znali. Současní vojáci nevědí, kdo na ně zaútočí, a to je velice nebezpečné. Fanatismus a boj proti němu je něco úplně jiného, než to, co jsme zažili my. A musíme si uvědomit, že v dnešním globálním světě se každé porušování svobody dotýká i nás, a my proti tomu musíme něco dělat.“

Herbert Slavík je autorem většiny fotografií v knize. „Před několika lety jsem měl možnost podívat se do Kábulu, když tam zahajovala činnost česká polní nemocnice. Poznal jsem spoustu skvělých lidí a zjistil jsem, že ta dnešní, profesionální armáda, je úplně jiná než ta minulá, a požívá velikého respektu a úcty od spojenců. (…) Načasoval jsem vydání knihy k 65. výročí konce 2. světové války proto, že oslavujeme hrdiny této války, ale málokdo si uvědomuje, že i dnes máme hrdiny, kteří nasazují právě teď své životy v konfliktu, který byť se nám zdá, že se odehrává daleko, je blíž než si myslíme.“

Další snímky, které se v knize objevují, jsou od praporčíka Daniela Hlaváče, příslušníka 43. výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi, a také příslušníků 601. skupiny speciálních sil. „Začal jsem fotit, abych ukázal lidem v České republice, jak to na misích vypadá ve skutečnosti. Nechtěl jsem, aby o nás měli jen zkreslené představy z médií. A snad se mi to daří,“ říká praporčík Hlaváč, který je nejen vojákem, ale také úspěšným fotografem – obsadil mimo jiné druhé místo v prestižní soutěži Czech Press Photo 2009 v kategorii reportážních fotografií.

Daniel Hlaváč je s Herbertem Slavíkem také spoluautorem fotografické výstavy nazvané Afghánistán, kterou si mohou kolemjdoucí prohlédnout na zhruba třiceti panelech umístěných pod širým nebem na náměstí Republiky před obchodním centrem Palladium. „Myslím si, že každý z nás viděl české vojáky v Afghánistánu trochu jinak. Ale nakolik se naše pohledy liší, o tom ať si udělají obrázek sami lidé,“ zve na výstavu Daniel Hlaváč.

Dosud nepublikované snímky z vojenských operací ISAF a Enduring Freedom v Afghánistánu nezachycují jen válku, ale snaží se více přiblížit místo a působení českých vojáků v této středoasijské zemi.

Hosty křtu knihy Hrdost a odvaha – Tváře české armády a otevření výstavy Afghánistán byli také zpěvák Daniel Landa, herečky Tereza Brodská a Jitka Čvančarová, moderátorka Martina Kociánová a úspěšní armádní sportovci Lukáš Bauer a Roman Šebrle.