Bezpečná nemocnice

Projekt Péče o zaměstnance – tým pro podporu zdraví

Tradiční celostátní soutěž Bezpečná nemocnice, kterou každoročně vyhlašuje hejtman kraje Vysočina ve spolupráci se SAK a dalšími partnery, hodnotí projekty nemocnic ČR zaměřené na bezpečnost ve zdravotnických zařízeních. Ústřední vojenská nemocnice i tentokrát obsadila jednu z předních příček. Za svůj projekt „Péče o zaměstnance – tým pro podporu zdraví“ obsadila 3. místo.

Projekt „Péče o zaměstnance – tým pro podporu zdraví“ se zaměřuje především na informování, motivaci a podporu aktivního přístupu k vnímání vlastního zdraví. Pro zaměstnance, kteří jsou denně vystavování velké fyzické i psychické námaze a stresu, nabízí aktivity, při nichž získávjí cenné informace o zdravém životním stylu; hlavním cílem projetktu však je vytvářet podmínky a příležitosti ke změně životního stylu ve prospěch zdraví zaměstnanců. Projekt si za dobu, co funguje, získal mnoho příznivců, jejichž řady se rozšiřují. Mezi oblíbené aktivity patří například pravidelná středeční cvičení Cvičte s námi, Podpořte své zdraví, zapojení cyklistických týmů z nemocnice do celostátní soutěže Do práce na kole, víkendové Sportovní turnaje, dvakrát ročně pořádaný celodenní preventivní Den zdravé nemocnice, Jóga smíchu a dlouhodobý program Zlepšení životního stylu, který nabízí kondiční cvičení, sestavení stravovacího režimu a nastavení zdraví prospěšného životního stylu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kvalita očima pacientů

Nemocnice obhájila nejvyšší rating kvality A+ a splnila metodická i výkonnostní kritéria pro udělení certifikátu SPOKOJENÝ PACIENT ve všech třech kategoriích – zdravotnické lůžkové zařízení, sestry lůžkových zařízení a lékaři lůžkových zařízení. Lékaři i sestry v letošním roce dosáhli význačně nadstandardního hodnocení a splnili podmínky certifikace SPOKOJENÝ PACIENT.

        

 

 

 

 

 

 


                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Osvědčení o akreditaci podle normy ČSN EN ISO 15189:2013

Klinické laboratoře Úseku centrálních laboratoří ÚVN získaly Osvědčení o akreditaci podle normy ČSN EN ISO 15189:2013 pro vyšetření v oblasti klinické biochemie, lékařské mikrobiologie, hematologie, imunohematologie, transfuzní služby, včetně sdílených vyšetření a odběry žilní a kapilární krve.

Laboratoř Oddělení patologie získalo Osvědčení o akreditaci podle normy ČSN EN ISO 15189:2013 pro vyšetření v oblasti histopatologie a cytopatologie včetně imunohistologie.

Výsledkem akreditačního řízení je potvrzení kvality nastaveného systému a odborné úrovně laboratoří.

 

IT Projekt roku: e-Sestra

Principem projektu je, že se v okamžiku podání léčiv načte jedinečný čárový kód pacienta, připevněný na náramku zápěstí ruky, dále kód sestry, která léčivo podala a kód podaného léku.  Elektronická čtečka, kterou disponují všechna nemocniční oddělení, vždy přesně zaznamená identifikaci pacienta, sestry a identifikaci léčiva, které je mu podáno. Tímto se minimalizuje riziko pochybení při podání ordinovaných léků. Projekt má také finanční přínos, poskytuje centrální přehled o zásobách, exspiracích léků a umožňuje operativní přesuny léčiv mezi odděleními. Prokazatelně se tak od doby zavedení systému do praxe snížily zásoby léčiv na klinických pracovištích a došlo k významné finanční úspoře.

Certifikát Vážka

Česká alzheimerovská společnost uskutečnila 26. ledna 2015 v Domově se zvláštním režimem ÚVN audit zaměřený na posouzení a hodnocení kvality péče o seniory s onemocněním demence. Na základě jeho výsledků udělila Domovu certifikát Vážka. Uděluje jej Česká alzheimerovská společnost provozovatelům zařízení, poskytujících kvalitní služby pro lidi s demencí. Auditovány jsou všechny oblasti a kritéria definované v dokumentu Kritéria hodnocení kvality Vážka. Audit provádí tým auditorů České alzheimerovské společnosti tvořený minimálně třemi auditory.
Posuzované oblasti: Filosofie a strategie péče, aktivity, spolupráce s rodinou a přáteli člověka s demencí, individualizovaná péče, důstojnost, zdravotní péče, zvládání problematického chování, používání omezovacích prostředků, bezpečnost, výživa a hydratace, celkový pohled na zařízení, jeho funkčnost, první dojem po vstupu do zařízení, společné prostory, pokoje, hygiena.