E Umístění: budova E, hlavní vchod E1, provozní vchod E7


Lůžkové oddělení – charakteristika a spektrum činnosti:     

Celková kapacita lůžkového oddělení je 27 lůžek. Oddělení se nacházejí na 1. a 2. patře. Pokoje pro pacienty jsou dvoulůžkové s vlastní toaletou a sprchou, jídelním koutem, pacienti mají k dispozici televizi a WiFi připojení. Dva pokoje jsou vybaveny monitory s centrální monitorací, kamerovým systémem a vzduchotechnickým zařízením k zajištění podtlaku vzduchu v místnosti,  mají specifický hygienický režim a jsou přístupné přes tzv. filtr. Dovolují tak bezpečně umístit pacienty, kteří vylučují vzduchem přenosné choroboplodné zárodky. Další 2 lůžka na pokoji s průhledovým oknem z pracovny sester jsou určena k ošetřování pacientů s těžším průběhem nemoci vyžadujícím průběžné kontroly stavu, monitorování životních funkcí a náročnější infuzní léčbu.

Pacienty kliniky jsou zejména nemocní s horečnatými onemocněními, infekcemi dýchacích cest a plic, močových cest a ledvin, infekcemi nervového systému (včetně osob přijatých k plánovanému vyšetření mozkomíšního moku získaného lumbální punkcí k potvrzení nebo vyloučení infekční příčiny obtíží), průjmovými onemocněními, virovými hepatitidami, infekcemi kůže, podkoží, měkkých tkání a kostí. Dále jsou na klinice léčeni pacienti s komplikacemi klasických vysoce sdělných infekčních onemocnění, jako jsou plané neštovice, spalničky nebo příušnice, a také navrátilci z exotických oblastí, např. s tyfem, malárií a dalšími tropickými horečnatými onemocněními. Pokud si to epidemiologická situace vyžádá, může klinika zabezpečit umístění nemocných i s dalšími nakažlivými nemocemi.
Pacienti se závažným průběhem malárie jsou hospitalizováni na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ÚVN. Infektolog u těchto pacientů řídí antimalarickou léčbu.

Umístění na lůžka Kliniky infekčních nemocí je zejména pro diagnózy:

  • Lymeská borrelióza II. a III. stadia
  • jiné nemoci přenášené klíšťaty vyžadující hospitalizaci (klíšťová encefalitida)
  • neuroinfekce (aseptická meningitida, encefalitida)
  • virové hepatitidy
  • importované nákazy (horečka dengue, malárie)
  • infekce trávicího traktu – průjmová infekční onemocnění, klostridiové enterokolitidy
  • respirační infekce, chřipka
  • infekce močových cest, pyelonefritidy
  • některé pohlavně přenosné nemoci
  • herpetické infekce vyžadující hospitalizaci (těžká varicella, pásový opar)
  • exantémová infekční onemocnění
  • erysipel, těžké celulitidy a další infekce měkkých tkání
  • nejasné horečnaté stavy
  • infekční endokarditidy
  • infekce kostí a kloubů


Klinika poskytuje léčebné a diagnostické postupy dle současných trendů infekčního lékařství. Při přijetí je pacient seznámen s plánem péče. Informace o zdravotním stavu pacienta podává vždy ošetřující lékař přímo pacientovi nebo s jeho souhlasem nejbližším příbuzným. Při překladu pacienta na následné oddělení je předána veškerá lékařská i sesterská dokumentace. Při propuštění je pacient seznámen s výsledky vyšetření a svým zdravotním stavem a doporučenou terapií. Pacient je vybaven propouštěcí zprávou, léky dle platných předpisů a poučen o medikaci a životosprávě. Nelékařský personál pracuje systémem skupinové ošetřovatelské péče. Určenou skupinu nemocných má na starosti skupinová sestra. Léčebný režim pacientů, včetně rehabilitace, se stanovuje individuálně, podle akutního psychického a fyzického stavu, při současném respektování práv pacientů. Sociální služby jsou zajišťovány prostřednictvím zdravotně sociálního pracovníka ÚVN.

Stacionář pro ATB léčbu (OPAT)


Ambulance Kliniky infekčních nemocí 1. LF UK a ÚVN     

Vedoucí lékař: MUDr. Milan Zlámal

Klinika infekčních nemocí disponuje prostory pro akutní i chronickou ambulanci. K dispozici jsou dvě samostatné čekárny, tři vyšetřovny a jedna izolační místnost.

Velký podíl ambulantních pacientů představují pacienti s lymeskou borreliózou a podezřením na ni, pacienti s herpetickými infekcemi, chronickými virovými hepatitidami a hepatopatiemi, pacienti s komplikacemi a následky prodělaných infekčních nemocí. V rámci ambulance poskytuje služby Centrum očkování a cestovní medicíny pro klienty před cestou a po cestě do oblastí se zvýšeným rizikem nákaz a pacienty s různými importovanými infekcemi včetně parazitóz. Očkují se zde vybrané osoby, kde jsou důležitá očkování spojena s rizikem nepříznivého vlivu na zdravotní stav. Dále poskytujeme komplexní péči o HIV pozitivní pacienty.

K ambulantnímu vyšetření se pacienti objednávají na základě doporučení praktického lékaře nebo kteréhokoli specialisty na tel. 973 208 255. K vyšetření je nutné přinést s sebou veškerou dostupnou zdravotní dokumentaci.

Ordinační hodiny

Všeobecná akutní ambulance

PO-PÁ8.00-16.00 hodin
Určený lékař kliniky, poslední pacient v 15.00
PO-PÁ
7.30-8.30 hodin
Plánované odběry


Chronické ambulance, odborné poradny

PO8.00-12.00 hodin
MUDr. S. Arientová, Ph.D.Virové hepatitidy
ÚT
8.00-12.00 hodin
Prof. MUDr. M. Holub, Ph.D.
Herpetické infekce
ST8.00-15.30 hodin 

MUDr. M. Podojilová

Neuroinfekce, lymeská borrellióza
ČT9.00-15.30 hodin
13.00-15.30 hodin
MUDr. M. Podojilová
MUDr. M. Štefan
Neuroinfekce, lymeská borrellióza
Infekce kostí a kloubů, OPAT
8.00-12.00 hodin
8.00-12.00 hodin
MUDr. O. Beran, Ph.D.
MUDr. J. Rutsch
Očkování, cestovní medicína
Očkování, cestovní medicína
PO-PÁ
8.00-12.00 hodin
MUDr. M. Zlámal
HIV