Autor: poručice Nikola Hájková, foto: Kamil Procházka, ÚVN

Ministr Martin Stropnický dnes odpoledne navštívil v pražské Ústřední vojenské nemocnici nadporučíka Lukáše Kvapila. Příslušník Vojenské policie a účastník dakarské rallye sem byl převezen po těžké nehodě, které předcházel jeho čin fair-play – na trati pomohl zraněnému soupeři.

Ministr obrany popřál Lukáši Kvapilovi, který se nyní zotavuje po operaci ramene a rozdrceného nosu, mnoho štěstí do další sezóny a vyslechl si detaily jeho účasti v závodě. Lékaři ÚVN mu pak sdělili informace o zraněních a léčebných postupech. Ministr obrany ocenil pomoc Lukáše Kvapila při záchraně života a jeho sportovní výkon věcným darem.


„Většina lidí, kteří udělají tak velkou věc, o ní pak hovoří velice skromně. Jsem rád, že je Lukáš také takový,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický. „Často se říká, v jakém naše armáda je anebo není stavu. Ale po lidské stránce je na tom výborně. Lukášův čin je toho důkazem, stejně jako činy dalších příslušníků Armády ČR.“

Dakar jako mise v Afghánistánu

Nadporučík Lukáš Kvapil, který se z řadového motorkáře u Vojenské policie vypracoval až na náčelníka Pracoviště výcviku Oddělení doprovodů Velitelství ochranné služby VP Praha, se na Dakar připravoval tři roky. Dvoufázově trénoval pod dohledem trenéra z ASC Dukla Praha a své jezdecké kvality prokazoval v náročných kvalifikačních závodech Dakar Series.

„Žádnou další speciální přípravu jsem nepotřeboval, na zbytek mne připravila Vojenská policie,“ tvrdí Kvapil. Za výbornou fyzickou kondici vděčí, mimo jiné, náročnému speciálnímu tělesnému přezkoušení, které musí zvládnout všichni vojenští policisté, kteří plní úkoly osobní ochrany a bezpečnostních doprovodů. Psychickou stabilitu a vyrovnanost si trvale udržuje díky neustálému drilu, když s kolegy nacvičují postupy v krizových situacích. Ani na vysoké venkovní teploty se nijak nepřipravoval. „Jet závod v podnebných podmínkách na Dakaru, je jako ocitnout se v plné polní na misi v Afghánistánu,“ usmívá se.

Osud z něj chtěl udělat hrdinu, ne vítěze

Úvodní etapu Rallye Dakar 2017 zvládl Lukáš Kvapil při svém premiérovém startu velmi dobře a s chutí se pak následující den rozjel do etapy druhé. Asi po pěti stech kilometrech uslyšel ve sluchátkách tón označující nehodu na trati. „Najednou jsem na zemi uviděl ležící motorku a vedle ní bezvládné zabahněné tělo. V tu chvíli jsem přestal závodit, projevil se u mne vojenský dril. Na centrální pult jsem nahlásil podrobnosti nehody, zajistil místo havárie a poskytl raněnému závodníkovi první pomoc.“

Celá záchranná akce trvala téměř tři hodiny. Tou dobou už byl Lukáš značně vyčerpán, protože všechnu svoji vodu použil při záchraně kamaráda, italského jezdce Domenica Cipolloneho. Záchranáři Lukáše vybavili dostatečným množstvím vody, ale kvůli únavě se ani po doplnění tekutin úplně „nenastartoval“. Důsledkem toho byla vážná nehoda. Předním kolem Lukášův motocykl najel do díry překryté fesh-fesh pískem, která se na trati objevila po projetí čtyřkolek a automobilů během Lukášovy záchranné akce.

Honem domů, ať ho dáme dohromady

Lukáš Kvapil si při nehodě vykloubil rameno, utrpěl otřes mozku a poranil si obličej. V těžkých bolestech se mu za čtyři dny podařilo dostat do České republiky. Ihned byl předán do profesionální péče lékařů z Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích, kterou si Lukáš velmi pochvaluje.

„Když mi nadporučík Kvapil zavolal a sdělil mi, co se stalo, neváhal jsem kontaktovat ředitele ÚVN. Celou jeho náročnou přípravu jsem sledoval a po zjištění detailů nehody jsem si byl vědom toho, že bude potřebovat intenzivní a kvalitní lékařskou péči,“ sdělil náčelník Vojenské policie, brigádní generál Pavel Kříž.

Nadporučík Lukáš Kvapil je bojovník, myšlenky na Dakar se v budoucnu ani po tak nepříjemné zkušenosti nevzdává. „Bude-li příležitost a zdravotní stav mi to dovolí, určitě do toho půjdu znovu,“ dodává přesvědčivě.