Systém da Vinci® je mimořádným pomocníkem v provádění minimálně invazivních operací, vychází však z technologie vyvinuté v druhé polovině minulého století.

Systém prodělal několik modifikací, například přidáním 4. ramena. V nedávné době pak podstoupil vylepšení, které nabízí rychlejší nastavení a výměnu nástrojů, přístup k pacientovi z více stran a interaktivní displej pro asistenta. Další generace robota přinesla menší a snadněji ovladatelnou konzolu a rozšíření spektra robotických nástrojů. Navíc jsou kromě původních nástrojů s průměrem 8 mm dostupné i nástroje s průměrem 5 mm. Další vylepšení spočívá v přenesení informací ze sonografického, CT nebo MR vyšetření do operačního pole konzolového chirurga. Poslední generace robotického systému získala dvě zásadní vylepšení. Prvním z nich je možnost umístění optického systému na libovolné pracovní rameno. Druhým vylepšením je funkce „Table Motion“ nebo-li souhyb všech robotických ramen s operačním stolem současně.

V dalších letech očekáváme rychlý vývoj nových EndoWrist® instrumentů a účinnějších zdrojů energie a také operační vozík s haptickou technologií, která umožní taktilní (pohmatovou) zpětnou vazbu. Využití nejmodernějších počítačových technologií ve spojení s rukou operatéra a mikrochirurgickými nástroji dále rozšíří možnosti současné chirurgie.