Článek autorky Petry Benešové z Hospodářských novin

Potemnělou místnost operačního sálu střešovické nemocnice ozařuje pouze monitor počítače. V rohu místnosti sedí u ovládacího pultu chirurg. Jeho nohy jsou na pedálech, rukama ovládá joystick. Nad zakrytým pacientem ležícím na operačním stole uprostřed místnosti se pomalu posunuje robot, který připomíná obrovského pavouka. Jeho dlouhá ramena, která se pacientovi noří do břicha, ovládá operatér od pultu. Jak se pohybují uvnitř, sleduje chirurg na ovládacím panelu. Ten mu ukazuje trojrozměrný obraz, jako by byl přímo uvnitř těla operovaného muže. Asistent, anesteziolog a instrumentářka sledují zákrok na monitoru.
"Sledujte, tady už se dostáváme blízko k močovému měchýři. Brzy už bude vidět i prostata, kterou chceme mužovi odejmout. Vůbec se pacienta nedotýkáme, ovládáme pouze robota," vysvětluje chirurg Oto Köhler, primář urologického oddělení pražské Ústřední vojenské nemocnice.

Robot na operace prostaty

Robot teď chvíli odpočívá. Za sebou má už ale zhruba dvě stě operací od doby, kdy si ho vloni střešovická nemocnice pořídila. Robotická operace je v tuzemsku naprostou novinkou, v Česku ji provádí ještě pražská nemocnice Na Homolce a nemocnice u Sv. Anny v Brně. Na světě je robotických pracovišť více než 350, převážně v USA. V Evropě jich je téměř šedesát.
"Robota využíváme v břišní chirurgii i na gynekologické zákroky, nejvíce však na operace prostaty," popisuje primář. Právě robotická operace se nejčastěji celosvětově využívá na odstranění prostaty se zhoubným nádorem, který je třetím nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů po padesátém roce života. Postihne zhruba 68 mužů ze 100 tisíc.
"Na konci jsou ramena robota dokonale pohyblivá. Nehrozí tu žádné riziko, že by se operatérovi chvěly ruce," upozorňuje Köhler. "Chcete značkovat? Co odsávání?" ozývá se na sále z mikrofonu. Na monitoru je už dobře vidět prostata. Chirurg pomocí ramen uvnitř těla nařezává tkáň, kterou zároveň zatavuje elektrickým proudem, aby nekrvácela. "Při otevřených operacích pacient ztratil i několik litrů krve. Navíc u robotnického zákroku, který je podobný laparoskopii, máme větší jistotu, že se karcinom znovu neobjeví," říká primář. Nemocný člověk se po robotické operaci rychleji zotavuje.
Robot si "odpočine" až po dvou a půl hodinách. Teď ho čeká sterilizace. Ještě před zákrokem totiž musí sestry ramena robota obléci do speciálních igelitových pytlů, aby se zabránilo infekci. Pacientovi se zavedou do těla trubice, jimiž pak vnikají do těla ramena robota, a kamera. Její obraz si může chirurg zvětšit i pětatřicetkrát. Operace se dokumentuje, záznam se používá i k vzdělávání mediků.

Přístroj za 45 milionů

Naučit se robota ovládat trvalo českým lékařům i několik týdnů. Celý tým s chirurgem se proškoloval ve Francii, v Německu a USA. "Dříve nám operace trvaly i šest hodin, dnes už je to polovina doby," podotýká primář.
Zatím je robotická metoda v Česku unikátní. Není to totiž levná záležitost. Nemocnice si přístroj koupila za 45 milionů korun, jeho roční provoz stojí 3,5 milionu korun. Jedna operace prostaty pak přijde na 135 tisíc korun. "Pojišťovna nám nic nehradí, budeme o tom ještě jednat. I někteří kolegové z oboru jsou k robotům zatím skeptičtí. Když patnáct let děláte operace stejným způsobem a dobře, už se vám nechce dále zdokonalovat. To je ale škoda, robotika má budoucnost a patří ke špičkovým metodám," dodává primář Köhler.