Článek autorky Petry Benešové z Hospodářských novin

Trochu to zatlačí... a nádor už ženu netrápí
Reportáží z unikátní operace nezhoubného nádoru v děloze pokračujeme v seriálu o špičkových léčebných metodách. V HN ho najdete každé pondělí. Vypadá to jako lehký zákrok. Operace netrvá déle než třicet minut. "Teď to trochu bude tlačit," říká operatérka Jana Mašková na sále radiodiagnostického oddělení pražské Ústřední vojenské nemocnice. Pacientka je při plném vědomí, lokálně má znecitlivěnou oblast třísla. "Kdyby se vám dělalo špatně, hned řekněte," upozorňuje operatérka šestatřicetiletou ženu. Jehlou pak napichuje tepnu v třísle. Pacientka zavírá oči. V děloze má nezhoubný nádor, takzvaný myom. Lékařka jí ho však nebude chirurgicky odstraňovat. Pouze docílí jeho zmenšení pomocí metody zvané embolizace myomu.

Jeden vpich, nic víc
Tento unikátní a celosvětově rozšířený zákrok, který vznikl v polovině devadesátých let ve Francii, se v Česku nejvíce využívá právě ve střešovické nemocnici. Měsíčně zde operují pět až osm žen. "Je to velmi časté onemocnění. V produktivním věku jím trpí až čtyřicet procent žen," říká lékařka. Během operace mladá žena sleduje okolí a povídá si s operatérkou. Do děložní tepny skrze vpich v tříselné tepně má už vsunuty dlouhé a tenké "hadičky" - katétry, které Jana Mašková zavedla do cévního řečiště uvnitř těla. Zda se přesně přibližuje k cévám vyživujícím nádor, kontroluje lékařka na monitoru před sebou. Na něm vidí snímky z rentgenu, který pacientku během operace snímá. Záření na mladou ženu je během zákroku minimální.

Mikročástice zastaví krev
"Jak je ten myom velký?" ptá se pacientka. "Asi deset centimetrů," odhaduje lékařka. Ta nyní k "hadičkám" připojuje dvě stříkačky s roztokem, ve kterém se vznášejí drobné mikročástice v rentgenové kontrastní látce. Lékařka roztok vstřikuje do cév. Na monitoru je vidět tok tepnou až přímo k myomu. Nahromaděné mikročástice uzavřou přívod krve do nádoru. "Nevstřebají se a pro tělo nejsou vůbec škodlivé. Perfektně uzavřou tepny, které nádor vyživují. Ten se pak začne zmenšovat a neroste," vysvětluje Jana Mašková. Je hotovo, zbývá odstranit hadičky a ošetřit místo vpichu. Děloha zůstává nepoškozená, "na památku" bude mít pacientka jen jizvu v třísle. "Při operaci jsou minimální ztráty krve. Jediné negativum je, že zhruba jeden den po zákroku žena trpí velkými bolestmi, které ale tlumíme léky," říká lékařka. Zotavení však netrvá déle než dva týdny. I hospitalizace není delší než tři dny pobytu v nemocnici pod dohledem lékařů.

Ženy nemohly otěhotnět
Embolizace děložních tepen patří k nejmladším a nejvíce perspektivním metodám léčby děložního myomu.
Střešovická nemocnice ji provádí od roku 1998. "Pacientky si většinou naleznou informace na internetu a přihlásí se k nám. Dnes už to doporučuje i většina gynekologů," podotýká Jana Mašková. Jeden zákrok, který hradí pojišťovna, přijde v průměru na šedesát tisíc korun. "Je vhodný i pro nemocné, které dosud nerodily, zde však postupujeme velmi individuálně. Ideální je pro ženy, které už mají děti," vysvětluje doktorka Mašková.
Nezhoubný nádor roste uvnitř těla i několik let, dosahovat pak může i mnoha desítek centimetrů. "Operujeme ale pouze, když způsobuje problémy, jako je silnější a delší menstruační krvácení či bolesti v malé pánvi," podotýká lékařka. Dříve se situace řešila i odebráním celé dělohy. Dnes však existují i mnohem šetrnější metody a mladší ženy by měly mít možnost volby. "Velké procento žen, které jsou s výsledkem po výkonu spokojeny, nás utvrzuje v tom, že jejich volba byla správná," dodává Jana Mašková.