V rámci prevence zhoubných nádorů jsou v současné době v České republice zavedeny tři úspěšné a efektivní národní screeningové programy, a to rakoviny prsu, děložního čípku a rakoviny tlustého střeva a konečníku (kolorektálního karcinomu).

Celoplošný screening karcinomu pankreatu (rakoviny slinivky břišní), tedy vyšetření osob v běžné populaci bez příznaků, v České republice zaveden není, stejně jako není prováděn v žádné jiné zemi na světě. V zahraničí již ale vznikají projekty cílené na záchyt osob, které mají vyšší riziko vzniku tohoto závažného onemocnění.

Ústav gastrointestinální onkologie Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnice Praha připravil program ke stanovení odhadu výše rizika vzniku karcinomu pankreatu. Je založen na bodovém hodnocení na základě vyplněného dotazníku a vstupního vyšetření krve.

Každé osobě je stanovena výše rizika (velmi nízké – nízké – vyšší) a doporučen další postup (např. kontrola za rok; pravidelné sledování; navazující další vyšetření aj.). 

V případě zájmu o posouzení vyplňte prosím vstupní dotazník níže, podepište jej a naskenovaný zašlete e-mailem na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Ke stažení:

  pdf ÚVN Praha - Časná diagnostika karcinomu pankreatu - Vstupní dotazník (203 KB)