Dekubity, které představují závažnou komplikaci dlouhodobého pobytu na lůžku jsou od října 2015 nově zařazeny do seznamu resortních bezpečnostních cílů.  Příčiny vzniku dekubitů jako je tlak, vlhkost, nedostatečná výživa, tření či infekce se vzájemně kombinují a velkou roli hrají preventivní opatření, vhodné pomůcky a dobrá ošetřovatelská péče.


Dekubity se rozdělují podle hloubky poškozené kůže na 4 stupně a vždy představují zvýšené nároky na péči o pacienta, prodloužení jeho pobytu v nemocnici a snížení kvality života. Dekubity vznikají nejen ve zdravotnických zařízeních, ale i v domácím prostředí.


ÚVN věnuje velkou pozorost této problematice, vynakládá prostředky nejen do materiálních pomůcek, ale i do vzdělávání personálu. Dekubitům se snažíme předcházet a pokud již vzniknou, tak je snahou zachytit je včas a ihned zahájit nápravná opatření a léčbu. Na odborných odděleních jsou k dispozici polohovací pomůcky, antidekubitální podložky, preventivní a ochranné přípravky na kůži, specialní krycí materiály; pro vysoce ohrožené pacienty  jsou  k dispozici speciální nafukovací matrace, které výrazně snižují riziko tlaku.


Výskyt dekubitů  je sledován formou hlášení mimořádních událostí. Jejich četnost, stupeň a místo vzniku se sleduje což přispívá z lepšímu systémovému přístupu, řešení a hledání nápravy.


Pro veřejnost se každoročně v listopadu koná akce v Atriu ÚVN s názvem Stop dekubitům. Při této akci i laická veřejnost má možnost vidět pomůcky, speciální náplasti či ochutnat nápoje ke speciální výživě pro ohrožené pacienty.

pdf  Leták prevence proleženin








pdf