Ústřední vojenská nemocnice - Vojenská fakultní nemocnice Praha

Ústřední vojenská nemocnice - Vojenská fakultní nemocnice Praha (dále jen ÚVN) je výcvikovým, vzdělávacím a odborným léčebným zařízením Armády České republiky, které poskytuje komplexní zdravotní péči na úrovni fakultních nemocnic. ÚVN posuzuje zdravotní stav vojáků v činné službě a žadatelů o vstup do Armády ČR. Přestože základní cílovou skupinou pacientů jsou příslušníci české armády, ÚVN Praha poskytuje zdravotnickou péči obyvatelům regionu Prahy 6 a v řadě subspecializací i nadregionálně.

Od roku 1994, kdy se ÚVN stala příspěvkovou organizací a otevřela se i civilnímu obyvatelstvu, postupně narůstá počet ošetřených pacientů, a to jak ambulantních, tak i hospitalizovaných. Rozšiřuje se spektrum poskytovaných odborných medicínských služeb, zaváděním nových léčebných a vyšetřovacích postupů se zkvalitňuje péče o pacienty a v souladu se světovými trendy se i zkracuje délka hospitalizace. Nemocnice poskytuje téměř kompletní spektrum zdravotnických služeb s výjimkou dětského lékařství, porodnictví, kardiochirurgie, léčby infekčních chorob a popálenin.
Chirurgické obory mají k dispozici 8 centrálních operačních sálů a 2 sály zákrokové. Otorinolaryngologie disponuje 3 operačními sály, oční klinika 4 sály a 1 výukový.

Ústřední vojenská nemocnice poskytuje kompletní spektrum zdravotnické péče. Je zaměřena především na urgentní stavy chirurgického a interního profilu, na péči o polytraumata (mnohočetná poranění), včetně poranění centrální nervové soustavy. Trvale rozvíjí moderní, zejména miniinvazivní postupy v jednotlivých medicínských oborech.

Nemocnice má v současné době 10 klinik a 20 odborných oddělení. Cchirurgie, neurochirurgie a neuroonkologie, interní obory, ORL, oční, onkologie, infekční nemoci, ortopedie, gynekologie a anesteziologie a resuscitace mají statut kliniky a spolupracují na vzdělávání studentů medicíny v rámci lékařských fakult. Nemocnice je vybavena moderní technikou a reflektuje soudobé trendy v medicíně.

Kvalita a bezpečnost poskytované péče je v Ústřední vojenské nemocnici v souladu s mezinárodními principy.
Nemocnice disponuje omezenou kapacitou  lůžek následné péče a angažuje se v péči o válečné veterány. Pro potřeby armády pracuje Přezkumná komise, Oddělení nemocí z povolání a Ústřední lékařsko - psychologické oddělení.

 

Přehled počtů lůžek ÚVN:

Standardní lůžka 472
Lůžka JIP 68
Lůžka následné péče:
Oddělení následné ošetřovatelské péče 42
Léčebna dlouhodobě nemocných 26
Dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče 14
Následná intenzivní péče 6
Domov pro seniory 10
Domov se zvláštním režimem 30
Domov péče o válečné veterány 9
Celkový počet 677

 

Počty ambulantních pacientů v letech 2006 - 2016:

 

 Počty hospitalizovaných pacientů v letech 2006 – 2016:

 

 


ImageZrekonsruovaný heliport umístěný na střeše pavilonu CH2 umožňuje příjem pacienta z vrtulníku přímo do haly  Emergency, na kterou navazuje trakt zákrokových operačních sálů. Heliport ÚVN je plně technologicky vybavený a uzpůsobený i k nočnímu přistávání vrtulníků. Na pohotovostní ambulanci je trvalá přítomnost lékaře - traumatologa a týmu středního zdravotnického personálu, v případě potřeby je možné okamžité svolání týmu všech potřebných odborností. V mimopracovní době v případě hromadného příjmu se svolává personál dle traumatologického plánu.

Nezbytnou součástí nemocnice je špičkový diagnostický komplement, který je úzce propojen s vlastní léčbou. Komplement zahrnuje radiodiagnostiku (magnetická rezonance, 2 přístroje CT, angiografie, mamograf), biochemickou a hematologickou laboratoř. Oční klinika disponuje nejmodernějším laserem na odstraňování dioptrických vad (krátkozrakosti i dalekozrakosti). Na Centrálních operačních sálech je nainstalován robotický systém DaVinci. Robot se využívá především k operacím zhoubného nádoru prostaty. Dále se využívá v gynekologii a chirurgii jater.

ÚVN prošla v uplynulém období proměnami, které se týkaly především modernizace celého objektu. Byly zrekonstruovány a modernizovány staré budovy a otevřeno několik nových pavilonů. V únoru 2008 byl otevřen neurochirurgický komplex, kde se nachází multifunkční operační sál, v němž je také magnetická rezonance pro neurochirurgické zákroky.

V tomto moderním pavilónu se dále nachází několik významných odborných pracovišť a lůžkových oddělení ÚVN. Součástí je i léčebna dlouhodobě nemocných pro veterány. V prostorách pavilónu najdou následnou péči na celkem šestadvaceti lůžkách především veteráni 2. světové války.

Rekonstrukce tohoto pavilónu navázala na celkovou obnovu Ústřední vojenské nemocnice, která už probíhá řadu let. Stavební práce a obnova vnitřních prostor spolu s vybavením přístroji a dalším zázemím trvaly v nově otevřeném pavilónu C dva roky a podařilo se je realizovat především díky dotacím z rozpočtu Ministerstva obrany ČR.

 

Vzdělávací a výcviková činnost

ImageS narůstajícími medicínskými aktivitami se rozvíjí výuka pregraduální a postgraduální, která probíhá prakticky na všech odděleních ÚVN. Ke klinice neurochirurgické, založené v roce 1959 přibyla v roce 2004 i klinika oční a klinika interní.  Všechny tři kliniky jsou pracovišti 1. Lékařské fakulty z jejíž strany je zájem o rozšíření  spolupráce a postupné zřízení dalších klinik. V září 2005 vznikla v ÚVN chirurgický klinika 2.LFUK a v říjnu 2006 Klinika ORL 3. LF UK. V lednu 2012 vznikly další tři kliniky: Klinika traumatologie pohybového aparátu 1. LF UK Praha, Onkologická klinika 1. LF UK Praha, VFN a ÚVN a Klinika anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. LF UK.
V rámci Institutu pro postgraduální vzdělávání ve zdravotnictví má svá pracoviště v ÚVN několik subkateder (gastroenterologie, neurochirurgie), kde probíhá praktická výuka lékařů před atestací.
ÚVN je výukovou základnou pro praktickou výuku studentů Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové.  Celoročně probíhá na většině pracovišť ÚVN smluvně dojednaná praktická výuka studentů Vyšších zdravotnických škol a FTVS.

V únoru 2012 se stala ÚVN Vojenskou fakultní nemocnicí Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany.
Nezastupitelnou roli hraje ÚVN v přípravě a výuce vojenských lékařů a zdravotníků určených k výkonu funkce v zahraničních misích.
Zaměstnanci ÚVN i příslušníci vojenské nemocnice, kteří jsou dlouhodobě přiděleni na pracoviště v rámci ÚVN, prošli misemi v Kosovu, Afganistánu a Iráku.

 

Základní hodnoty a cíle ÚVN

 

  • Týmová práce – vytvářením prostředí pro otevřenou komunikaci, vzájemnou úctu a důvěru a pro společnou podporu cílů nemocnice.
  • Špičkový odborný výkon – posilováním osobní a profesionální odpovědnosti a společnou snahou o dosahování vynikajících výsledků.
  • Integrita – posilováním úcty k pacientům a k jejich hodnotám, respektováním práv pacientů a otevřeným přístupem k nim.
  • Akademické prostředí – podporou pedagogické a vědeckovýzkumné činnosti.


Cíle ÚVN

  • Poskytování vysoce profesionální a kvalitní zdravotní péče se zaměřením na kontinuální zvyšování kvality ve všech oblastech a úrovních.
  • Optimalizace poskytování péče vojákům z povolání, civilním zaměstnancům, rodinným příslušníkům, vojenským veteránům a civilnímu obyvatelstvu spádu.
  • Zajištění pre i postgraduálního vzdělávání a příprava zdravotnického personálu pro zahraniční mise a krizové situace.