Česká republika zaujímá v incidenci (počtu nových případů) zhoubného nádoru tlustého střeva a konečníku (kolorektálního karcinomu) čelní místo ve světě. Ročně je v ČR diagnostikován u téměř 9 000 pacientů. Na léčbě nádorového onemocnění tlustého střeva a konečníku se podílí specialisté různých odborností.

Chirurgická léčba je klíčovou částí. U některých pacientů předchází operační léčbu ozařování, které může být kombinováno s farmakologickou terapií (chemotarepií). Léčebný postup u nemocných s rakovinou tlustého střeva a konečníku je posuzován u každého pacienta individuálně v rámci víceoborových indikačních komisí. V břišní chirurgii jsou nyní využívány minimálně invazivní (laparoskopické, robotické) operační postupy i pro onkologická onemocnění. Pro lidský organismus znamenají ve srovnání s klasickou otevřenou chirurgií terapii šetrnější, zkracující dobu léčení a rekonvalescence, snižující pooperační bolesti, respektující kosmetické hledisko a umožňující časnější návrat nemocného do běžného života, resp. pracovního procesu.

Využitím robotického systému operatér nesporně získává některé výhody v podobě trojrozměrného obrazu v HD kvalitě, možnosti jemných pohybů s významným rozsahem (pro ohebné koncové části robotických nástrojů) i v omezeném prostoru, eliminace přenosu třesu rukou asistenta i operatéra, který má u operační konzole výhodnější ergonomické podmínky. Při operacích zhoubných nádorů konečníku je využití robotického systému ve stísněném pánevním prostoru velice výhodné. Da Vinci® systém je při operacích maligních nádorů konečníku celosvětově hojně využíván.