Je čtvrteční odpoledne. Za válečnými veterány přichází do ÚVN nedávno jmenovaná ministryně obrany Karla Šlechtová. V  doprovodu ředitele nemocnice profesora Zavorala navštěvuje Domov Vlčí mák. Setkává se s veterány. Přináší radost z přítomnosti  a také dárky.

Je s obdivem, kolik životního elánu v sobě máte.  Považuji si za čest, že jsem se s vámi mohla setkat a vyjádřit vám svou úctu a především poděkování. Velice si  vás vážím. Bez vás, vašeho hrdinství, vašich činů, bychom tady ani já, ani nikdo z přítomných nebyli. A můžu vám slíbit, že za vámi budu chodit na návštěvy často, prokud si to budete přát.  Nerada bych, aby to, co teď řeknu, znělo pateticky, ale chci, aby to tady před vámi zaznělo: ze své pozice budu usilovat o to, aby byl světový mír. Chci, abyste věděli, že máte ministryni obrany, která v České republice i za Českou republiku bude prosazovat to, za co jste vy bojovali a mnozí z vašich kamarádů položili životy,“ uvedla ministryně obrany.

Osobně se s každým z přítomných veteránů pozdravila, pohovořila, pro každého měla slovo úcty, vděčnosti i pohlazení. Poté přišla řada na předávání dárků: „Přinesla jsem vám velký gril a víte co? Až budete mít první grilování, prosím, pozvěte mě, dáme si spolu třeba špekáčky se vším, co máme rádi, co tomu říkáte?“ Nadšený souhlas vyjáídřili veteráni potleskem. Každý ještě obdržel balíček s pochoutkami.

Chci poděkovat také panu řediteli a všem, kdo se tu o vás tak pěkně starají. Úsměv a spokojenost ve vašich tvářích to dokazuje. Je to vaše zásluha, pane řediteli, a především týmu, který se tu o veterány stará. Děkuji,“ ocenila ministryně obrany.  

 „Vážíme si toho, že jedna z prvních cest, kam jste se vypravila, byla mezi nás. Jsme šťastni, že jste mezi nás přišla a přejeme vám zdraví a hodně sil. Spoléháme na vás. A hlavně se budeme těšit na společné vaření,“ vyjádřil  za všechny jeden z přítomných veteránů.

Než jsem k vám přijela, byla jsem se poklonit u hrobu neznámého vojína na Vítkově. Nedělám to proto, aby někde byly kamery. Jela jsem tam sama, abych uctila památku hrdinů. Víte, je ve mně hrdost na Českou republiku. Jste moudří lidé, vy sledujete, co se v našich dějinách odehrálo za sedmdesát, osmdesát let. Příští rok bude rok stého výročí založení našeho státu. Ráda vás pozvu na různé akce, kterými si budeme připomínat tradice naší státnosti i Masarykův odkaz. Ještě jednou vám děkuji.

Následovalo společné posezení, zpěv vánočních a návštěva veteránů u lůžka. „Asi se už do nového roku neuvidíme, a tak vám přeji především zdraví a aby vám zůstávala dobrá nálada a úsměv na vašich tvářích,“ zakončila návštěvu ministryně.

ÚVN dlouhodobě pečuje o více než čtyři desítky válečných veteránů. Nejstaršímu z nich je 98 let, jejich průměrný věk přesahuje 92 let.