„Specializovaný výcvik je nezbytný, neboť zejména práce s kryokonzervovanými přípravky vyžaduje dokonalou znalost postupů i precizní ovládání poměrně složité technologie.“

 

 

Na dvě desítky zdravotníků AČR absolvují v těchto dnech speciální výcvik činností v novém polním transfuzním pracovišti.  Cvičení zdravotníků Agentury vojenského zdravotnictví probíhá v areálu Ústřední vojenské nemocnoice pod odborným vedením specialistů Oddělení hematologie a krevní transfuze ÚVN.S moderním pracovištěm a výcvikem zdravotníků pro činnosti v polních podmínkách seznámili také ředitel Sekce rozvoje a plánování schopností MO gen. Ing. Pavel Adam a ředitelka Odboru řízení organizací MO Ing. Marta Kopecká.

„Polní transfuzní stanoviště, ve spojení s biochemicko-hematiologickou laboratoří polní nemocnice AČR je v současnosti nejkomplexnějším systémem zabezpečení transfuzními přípravky v poli v rámci zemí NATO. Nové polní transfuzní pracoviště je výsledkem projektu, který řešilo Oddělení hematologie a krevní transfuze  ÚVN v rámci projektů obranného vývoje MO. Zkušenosti s nasazením zdravotníků v misích, zejména pak z posledního nasazení polní nemocnice v Kábulu (2007-2008), ukázaly potřebu modernizace a nového konceptu zabezpečení polní nemocnice krví. Nové specializované transfuzní kontejnerové pracoviště dokáže zajistit dostatek transfuzních přípravků pro polní nemocnici za všech okolností,“ uvedl pplk. Bohoněk, primář OHKT a hlavní odborník pro hematologii a transfúzní službu AČR, a doplňuje: „Umožňuje mimo jiné i výrobu, ukládání i skladování transfuzních přípravků i rekonstituci kryokonzervovaných přípravků. Vysoká odbornost zdravotníků je přitom nezbytná, neboť zejména práce s kryokonzervovanými přípravky (postupy rozmražení, rekonstituce) vyžaduje dokonalou znalost postupů i ovládání poměrně složité technologie. Vojenští zdravotníci pod naším odborným nacvičují veškeré procesy od odběrů dárců krve, přes zpracování krve, laboratorní vyšetření dárců v polních podmínkách, mražení plazmy, sekundární výrobu krevních derivátů, skladování až po nácvik emergency odběru krve a její aplikace v rámci přednemocniční péče. Inspirovali jsme se v některých aliančních zemích, zejména v Nizozemsku.“

 

O pracovišti

 

 

{flv}zdrav_cvic{/flv}