Jaké vady se dají korigovat laserovým zákrokem?

Krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a vetchozrakost. Metoda záleží na vstupním počtu dioptrií, tloušťce rohovky, konečném doporučení chirurga a rozhodnutí pacienta. Počet dioptrií taky hraje roli při indikaci laserové operace.

 

Existuje pro laserové refrakční zákroky věková hranice?

Ano, v našem centru doporučujeme minimální věk 18 let a minimálně 1 rok stabilní dioptrickou vadu (max. změna o 0,5 dioptrie za rok).

 

Jak dlouho mi výsledek po laserovém zákroku vydrží?

Fotorefraktivní keratektomie (PRK) se provádí od roku 1985, LASIK od roku 1991. Laserová korekce patří k nejbezpečnějším korekčním metodám. Vlastním laserovým zákrokem nikdo o zrak nepřišel, na rozdíl od nositelů brýlové korekce (úrazy při sportu, autonehodách). Jen pro informaci sdělujeme, že jeden z 2500 nositelů kontaktních čoček při dodržování veškerých zásad je ohrožen vznikem rohovkové infekce a vředu. Pokud je vada tedy stabilizovaná, je efekt celoživotní.

 

Je laserový zákrok bolestivý?

Oko je znecitlivěno lokálním anestetikem, během operace pacient cítí mírný tlak, ale bolest necítí. Několik hodin po zákroku přestanou anestetické kapky působit. Po laserovém zákroku metodou PRK se objevují subjektivně nepříjemné přechodné komplikace ve smyslu řezání, světloplachosti, bolesti, slzení. Po LASIK-u jsou tyto nepříjemné vjemy vyjádřeny jen diskrétně.

 

Jaký nejhorší výsledek po operaci mohu očekávat?

V důsledku vlastního zákroku nikdo o zrak nepřišel. Nejvážnější komplikací může být totální návrat k původním dioptriím, nejčastěji do 6 - 9 měsíců - tzv. regrese. Řešením je opakování zákroku. Největším nebezpečím je infekce v prvním týdnu po operaci.

 

Je lepší PRK, EpiLASIK, LASIK , LASIK SBK nebo Femto LASIK?

Každá z těchto metod má své výhody a nevýhody, dejte na doporučení lékaře, který je obeznámen se stavem vašich očí.

 

Pokud podstoupím zákrok a výsledkem bude normální vidění, nebudu již nikdy nosit dioptrické brýle?

Do dálky ne, avšak po dosažení 45. roku budete pravděpodobně nosit brýle na čtení.

 

Jak dlouho budu chodit na kontroly?

V našem centru dispenzarizujeme klienty rok po zákroku. Po uplynutí této doby, je-li vše v pořádku, doporučujeme návštěvu spádového očního lékaře v místě bydliště.

 

Kdy se poprvé provedla laserová refrakční operace?

První PRK byla provedena v USA v r. 1985, od poloviny 90. let se začal prosazovat ve světě LASI. V ČR se začátek refrakční laserové chirurgie datuje od začátku 90. let.