Evropský týden sportu je iniciativou Evropské komise na podporu sportu a pohybové aktivity v celé Evropě. Na podzim 2019 proběhne již pátý ročník, který má za cíl vás rozhýbat nejen po dobu Evropského týdne sportu, ale po celý rok.

ÚVN se do této aktivity zapojila a v období od 23. do 30. září 2019 budou pořádané sportovní akce pro zaměstnance nabídnuty i veřejnosti.

Ústředním motivem kampaně je slogan #BeActive

Pohyb je člověku vlastní již od nepaměti. Má pozitivní vliv na kvalitu života a zdraví každého z nás. Tým pro podporu zdraví ÚVN pro Vás připravil kondiční lekce Nordic Walking – tzv. severská chůze. Jedná se o dynamickou chůzi se speciálními holemi. Nordic Walking je možné provozovat celý rok, kdekoliv a ve všech věkových a výkonnostních skupinách. Konkrétní zátěž a sportovní úroveň lze velice lehce přizpůsobit vlastní zdatnosti. Lekce probíhají vždy ve čtvrtek od 14:00 – 15:00 hod.

 

Poslední květnový pátek patřil v ÚVN preventivně zaměřenému Dnu zdravé nemocnice, který byl navíc propojený s akcí Vyměň nikotin za vitamin! Zájem byl tradičně velký, v atriu pavilonu A se tvořily fronty u jednotlivých stanovišť, kde edukační specialisté měřili tlak, hladinu cukru, vyšetřovali zrak, čich, podezřelá znaménka, radili jak na hygienu chrupu, správnou životosprávu, jak poskytovat správně první pomoc při srdeční zástavě, jak pečovat o diabetickou nohu, měli připravenu ukázku ergoterapeutických pomůcek.

Ojedinělá byla kampaň na podporu odvykání závislosti na nikotinu: studentky střední školy nabízely v areálu ÚVN vitaminy – ovoce – výměnou za típnutou cigaretu a zároveň připomněly škodlivost kouření na lidský organismus a nabídly možnost zbavení se návyku pod odborným vedením a s podporou profesionálů z Centra pro závislé na tabáku.

31. 5. 2019 se ÚVN připojuje ke Světovému dni bez tabáku.

Co bude k dispozici?

Od 9 do 13h bude v atriu pavilonu A v rámci Dne zdravé nemocnice  stánek Centra pro závislé na tabáku. V uvedené době budou celým areálem nemocnice procházet studentky, budou oslovovat kuřáky a motivovat je k odložení cigarety. V duchu hesla tohoto dne „Vyměň nikotin za vitamin“ bude kuřákům za každou típnutou cigaretu nabídnuto čerstvé ovoce.

Máte kožní znaménko a pochybnosti, zda je v pořádku? Obav se můžete rychle zbavit. Využijte možnosti bezplatného preventivního vyšetření znaménka, které vám udělají v ambulanci Dermatovenerologického (kožního) oddělení, pavilon C3 ÚVN 13. května bez nutnosti objednání. V rámci preventivní akce Evropský den Melanomu 2019, která letos připadá právě na pondělí 13. května, zde vyšetří podezřelá znaménka všech zájemců z řad zaměstnanců i veřejnosti.

Na Valentýna se vypravili do OC Šestka edukační specialisté z ÚVN. Přímo v nákupním centru si zájemci mohli změřit tlak, cukr v krvi, rozložení  tuku a svalů v těle, k dispozici byli specialisté na vyšetření podezřelých mateřských znamének, psychologové, fyzioterapeuté, dentální hygienistka, ergoterapeutka, specialisté na hygienu a mnozí další. Nezapomnělo se ani na děti. Ty si společně s rodiči mohly vyzkoušet, zda si správně myjí ruce, poznávaly zdravé potraviny a také si zacvičily pro správné držení těla. Odměnou za splnění úkolů jim byl balónek ÚVN a nebo hygienické pomůcky či ovoce.

Poslední zářijová středa patřila Dnu zdravé nemocnice, který má v ÚVN dlouholetou tradici. Již od časného rána se v atriu pavilonu A scházely nedočkavé skupinky zájemců o vyšetření a nebo o informace, co udělat pro své zdraví. V devět vše vypuklo: ukázky první pomoci a praktický nácvik, měření tlaku, glykémie, správná výživa, procvičování paměti, hygiena rukou, dentální hygiena,vyšetření zraku, vyšetření znamének... u všech stanovišť se povětšinou tvořily fronty.  Jako tradičně byl vzhledem k nadcházejícímu podzimu a zimě zájem o očkování proti chřipce.

Ve středu 25. dubna bylo celé dopoledne velice rušno v atriu pavilonu A ve vojenské nemocnici v Praze. Tým edukačních specialistů ÚVN tam pořádal tradiční, v pořadí již 13. Den zdravé nemocnice. U 18 stanovišť bylo uskutečněno 1682 preventivních edukací.

ÚVN avizovala začátek tradičního Dne zdravé nemocnice na 25. 4. od 9 hodin. Přesto se už od osmi ráno tvořila fronta na vyšetření podezřelých kožních znamének. Naštěstí pan primář kožního oddělení přišel s předstihem před zahájením, aby nemuseli lidé čekat. I tak byla u jeho stanoviště neustálá fronta zájemců o vyšetření podezřelých kožních znamének. V průběhu dopoledne jich vyšetřili 215, z toho byl podchycen 4krát bazaliom a v jednom případě spinaliom.