TISKOVÁ ZPRÁVA

Praha, 17. 4. 2019

Dnes od 13:00 proběhne v prostoru Letiště Václava Havla Praha společné cvičení bezpečnostních a provozních složek Letiště Praha a složek integrovaného záchranného systému. Tématem cvičení bude zásah u nehody letadla při přistání a následné činnosti podle postupů Letištního pohotovostního plánu. Zranění z fingované nehody budou následně transportováni také do ÚVN, kde využijí situaci k nácviku aktivace hromadného příjmu zraněných dle Traumatologického plánu ÚVN.

„Statisticky dochází k leteckým nehodám velmi vzácně. Velká mezinárodní letiště však musí být připravena i na takovou událost. Proto minimálně jednou za dva roky pořádáme pohotovostní cvičení, při kterém komplexně testujeme připravenost na řešení mimořádných událostí všeho druhu. Očekáváme, že dnešní cvičení potvrdí naši schopnost nadstandardně rychlé reakce a perfektní součinnosti s ostatními složkami integrovaného záchranného systému v případě mimořádné události letecká nehoda,“ říká Milan Špaček, člen představenstva Letiště Praha odpovědný za oblast bezpečnosti.

Cvičení se kromě zainteresovaných bezpečnostních a provozních složek Letiště Praha zúčastní také Hasičský záchranný sbor hl. města Prahy, Policie ČR, Asociace samaritánů ČR, Zdravotnická záchranná služba hl. města Prahy, Ústřední vojenská nemocnice, Fakultní nemocnice Motol a mnozí další.

„Účelem těchto cvičení je prověřit připravenost leteckých společností na různé krizové situace. Zapojení do cvičné akce potvrzuje vysokou úroveň provozní bezpečnosti letecké společnosti a je v souladu s naplňováním bezpečnostních standardů,“ říká Roman Vik, člen představenstva a generální ředitel Smartwings.

Předmětem letošního cvičení bude zásah u havarovaného letadla, včetně záchranných a hasebních prací provedených provozními a bezpečnostními složkami Letiště Praha ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému, evakuace a ošetření raněných osob, jejich převoz do spádových nemocnic a tamní hromadný příjem. Pro účely cvičení bude použito figurantů členů Českého červeného kříže v roli cestujících.

„Cvičení proběhne za plného provozu letiště a  neovlivní plynulé odbavování cestujících ani běžný letový řád na Letišti Praha,“ dodává Milan Špaček, člen představenstva Letiště Praha odpovědný za oblast bezpečnosti.

Část„zranených“ – figurantů - bude přepravena do ÚVN. Zde proběhne nácvik aktivace tarumatologického plánu a nácvik hromadného příjmu zraněných.

Kompletní seznam všech zapojených složek:

 • Letiště Praha, a.s.
 • Smartwings a.s.
 • Menzies Aviation Czech, s. r. o.
 • Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy
 • Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje
 • Asociace samaritánů ČR
 • Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
 • Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje
 • Policie České republiky (Inspektorát cizinecké policie, Letecká služba Policie ČR, Disaster Victim Identification Team)
 • Armáda České republiky - Letecká pátrací a záchranná služba
 • Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultné nemocnice Praha
 • Fakultní nemocnice Motol
 • Český červený kříž Praha 1
 • Řízení letového provozu
 • Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod


Další aktuální informace naleznete na Twitteru Letiště Praha @PragueAirport.

Kontakt pro média:

Roman Pacvoň
Tiskový mluvčí Letiště Praha
tel.:        +420 220 116 179
mobil:      +420 724 392 455
e-mail:    Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.       
             www.prg.aero
 

 

 

 

 

 

 

Kontakt pro média:

Vlaďka Dufková
Communication and Marketing Director/Spokesperson
tel.:       +420 220 115 069
e-mail:    Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.               www.smartwings.com
 

 

 

 

 

 

 

Kontakt pro médi a k nácviku hromadného příjmu zraněných v ÚVN

Jitka Zinke
Tisková mluvčí ÚVN
Tel. + 420 973 203 554
e-mail:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.