Princip operace SADIS je dnes používán především jako druhý krok po tubulizaci žaludku (sleeve gastrectomy) v případě, že během jednoho roku po operaci nedošlo k očekávanému metabolickému efektu, především  k vyléčení cukrovky 2. Typu.  Opět laparoskopicky se 4 cm za žaludkem přeruší dvanácterník a slepě se uzavře. Tenké střevo, které přivádí žluč a trávicí šťávy slinivky břišní, se napojí 300 cm od jeho začátku na zmenšený (tubulizovaný) žaludek. Trávení a vstřebávání stravy může tedy probíhat  až za tímto vynechaným horním úsekem tenkého střeva (viz. obrázek). V horní části střeva, kterým neprochází strava, dochází ke zvýšené sekreci hormonu GLP-1, který pozitivně působí na β buňky slinivky břišní, které produkují inzulin.

Životospráva po operaci typu SADIS

Je podobná, jako po sleeve gastrectomy. V průběhu prvních dvou týdnů po operaci smí nemocný pouze tekutou stravu. Po dalších dvou týdnech na mixované stravě nemocný přechází na stravu normální, pestrou, ale dietní a racionální!!! Omezení kalorického příjmu si musí nemocný řídit sám, nebo ve spolupráci s obezitologem/dietologem, který je obeznámen s bariatrickými operacemi.  Je třeba dodržovat klasické stravovací schéma: snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře. Množství, které je možné sníst najednou, je podstatně menší, než bylo před operací.  Strava musí být i nadále redukční s nízkým obsahem tuků, dostatečným přísunem bílkovin a vitaminů. Zásadní změna je v pitném režimu. Pít po jídle je možné jen po malých douškách. Přesto je třeba vypít minimálně 1,5 litru denně, vždy nejlépe mezi jídly.

Nikdy se nesmí jíst až do pocitu „na zvracení“, nebo nadměrným množstvím potravy zvracení vyvolat.  V takových případech může totiž dojít k porušení stěny žaludku a k následným vážným zdravotním komplikacím!!!

Stravu je vhodné doplnit o aditiva – multivitaminy s minerály a stopovými prvky a vitamínem D. Nezbytné jsou pravidelné kontroly vnitřního prostředí minimálně jednou za tři měsíce první rok, a pak každých 6 měsíců po dobu 3 let a pak každý rok. Při nedodržování omezení tuků ve stravě může být přítomna průjmovitá stolice. Může být eventuálně ovlivněno vstřebávání některých léků, proto je třeba se poradit s ošetřujícím lékařem ohledně změny dávkování či zvolení jiného léku.

Vitamíny: Po tubulizaci žaludku v prvních 6-9 měsících je vhodné doplnit stravu o ve vodě rozpustné multivitamínové tablety s minerály a stopovými prvky.

Ke stažení:

pdf Životospráva po chirurgické léčbě obezity (360 KB)