Principem operace tubulizace žaludku je chirurgické odstranění velkého zakřivení žaludku se zónou produkce takzvaných „hladových hormonů“ a žaludek pak má podobu trubice a vejde se do něj přibližně 120-150 ml stravy.  Odstraněná část žaludku se vytáhne z břicha ven z malého řezu. Operace nutí nemocného k redukci objemu přijímané potravy a tím k úbytku nadváhy bez většího pocitu hladu.  S odstraněnou částí žaludku jsou odstraněny buňky, které produkují zažívací hormony způsobující pocit hladu (hladový hormon ghrelin). Po operaci hladina tohoto hormonu významně klesá a nemocný nepociťuje úporný hlad při redukční dietě.

 

Životospráva po tubulizaci žaludku

V průběhu prvních dvou týdnů po operaci smí nemocný pouze tekutou stravu, aby nadměrným rozpínáním stravou zbylé části žaludku nedošlo k porušení linie sešití stěny žaludku. Po dalších dvou týdnech na mixované stravě nemocný přechází na stravu normální, pestrou, ale dietní a racionální!!! Omezení kalorického příjmu si musí nemocný řídit sám, nebo ve spolupráci s obezitologem/dietologem, který je obeznámen s bariatrickými operacemi.  Je velmi důležité, aby nemocný stravu před každým polknutím řádně rozkousal, mnohem více, než byl zvyklý před operací. Je třeba dodržovat klasické stravovací schéma: snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře. Množství, které je možné sníst najednou, je podstatně menší, než bylo před operací.  Strava musí být i nadále redukční s nízkým obsahem tuků, dostatečným přísunem bílkovin a vitaminů. Zásadní změna je v pitném režimu. Pít po jídle je možné jen po malých douškách. Přesto je třeba vypít minimálně 1,5 litru denně, vždy nejlépe mezi jídly.

Nikdy se nesmí jíst až do pocitu „na zvracení“, nebo nadměrným množstvím potravy zvracení vyvolat.  V takových případech může totiž dojít k porušení stěny žaludku a k následným vážným zdravotním komplikacím!!!

Vitamíny: Po tubulizaci žaludku v prvních 6-9 měsících je vhodné doplnit stravu o ve vodě rozpustné multivitamínové tablety s minerály a stopovými prvky. Další postup dle vyšetření vnitřního prostředí.

Ke stažení:

pdf Životospráva po chirurgické léčbě obezity (360 KB)