V těchto dnech nahradila ÚVN dvě dosluhující zastaralé sanitky, které sloužily k převozu pacientů od roku 2000 a mají najeto každá téměř 400 tisíc kilometrů, novými.

„Sanitky, které jsme pořídili, jsou mnohem komfortnější, klimatizované, odcloněné slunečními fóliemi, mají vytápění v ambulantním prostoru nezávislé na vytápění u řidiče, jsou vybaveny moderní transportní technikou a také řadou bezpečnostních prvků, jako jsou například vícebodové bezpečnostní pásy. To všechno staré sanity neměly. Nové vozy poskytují také větší prostor u řidiče, stejně tak v ambulantní části, což usnadňuje manipulaci s imobilními pacienty. Navíc jsou sanity mnohem ekologičtější,“ popisuje vedoucí Dopravního oddělení ÚVN Radek Šmída.

ÚVN disponuje dvanácti sanitními vozy, zajímavostí je ATOS, což je automobil  transfuzní odběrové služby, a dále chladící přepravník krve. V průměru se ročně jedním běžným sanitním vozem přepraví na tisíc pacientů, vozy ročně ujedou zhruba 35 – 40 tisíc kilometrů.

Počet sanitních aut vozového parku, kterým ÚVN disponuje, se nijak nenavyšuje. Podstatou je, že pořízením dvou nových sanitek se významně zvýší komfort a bezpečí při převozu pacientů. V modernizaci a obnově vozového parku hodlá ÚVN pokračovat i v následujících letech.