Válečný veterán gen. Jaroslav Klemeš obdržel v pátek 28. října u příležitosti oslav 98. výročí vzniku Československa nejvyšší státní vyznamenání:  Řád bílého lva I. třídy.  Blahopřejeme!

Legenda československého i zahraničního odboje 2. světové války generálporučík Jaroslav Klemeš (1922) byl za 2. větové války příslušníkem čs. zahraničního odboje a členem paradesantního  výsadku Platinum – Pewter. Jeho čtyřčlenná skupina Platinum Pewter po výcviku ve Velké Británii seskočila v roce 1945 u Nasavrk na Chrudimsku. Jaroslav Klemeš spolu s dalšími parašutisty pomáhal odbojovému hnutí na Českomoravské vrchovině, hlavně organizovali leteckou přepravu vojenského materiálu. Ke konci války se přesunul do Prahy, kde působil jako radiotelegrafista a udržoval spojení s Londýnem. Po válce ho komunistický režim dva roky věznil za smyšlené protistátní spiknutí.

Generál klemeš byl vyznamenán za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch ČR a za bojovou činnost. Prezident republiky mu při předání vyznamenání vzdal hold: „ Obdivuji ho, že v 94 letech je stále pln zdraví a živoní svěžesti.

O generála Klemeše v současnosti pečují na Oddělení sociální péče Ústřední vojenské nemocnice -  Vojenské fakultní nemocnice Praha.

 

Generál Klemeš Generál Klemeš
Foto: www.idnes.cz a ÚVN