Záněty mozkových blan a difůzními záněty mozku se zabývají neurologická oddělení a oddělení infekční medicíny. Neurochirurg se spíše setkává s tzv. abscesy mozku – opozdřenými kapsami hnisu v mozku. Mezi příznaky abscesu mozku mohou patřit následující: bolesti hlavy, rozmazaný zrak, zvracení, nevolnost, zvýšená teplota, ložiskový neurologický deficit, epileptický záchvat aj.


Diagnostika

V laboratorních hodnotách je možné odhalit známky probíhajícího zánětu.

Na CT, přesněji na MRI se odhalí obvykle opouzdřené ložisko s lemem, který se sytí po podání kontrastní látky do žíly pacienta, dále též nacházíme otok mozku okolo abscesu. Důležité je rozlišení takového ložiska od např. primárního tumoru mozku, nebo metastázy. K rozlišení od jiných nemocí mozku nám pomáhá mimo klinického obrazu pacienta rozbor krve (zejména tzv. zánětlivé markery) a zejména MRI. Dále též pátráme po případném primárním zdroji infekce – nejčastěji plíce, vedlejší dutiny nosní, ušní sklípky aj. Při nejistotě, zda se nejedná o sekundární tumor mozku (metastázu), je nutné pátrat po primárním nádoru v těle pacienta.

Léčba

Je nutné zjistit, které bakterie způsobují zánětlivé onemocnění mozku. Provádí se buď odběr z primárního zdroje infekce, odebírají se vzorky z krve. Pokud je zdroj infekce neznámý, tak se provádí odběr vzorku přímo z pravděpodobného abscesu – obvykle punkční jehlou. Dle bakteriologických výsledků se nasazují antibiotika učinkující na bakterie, které zánět způsobily. Pokud se nedaří absces tímto způsobem zaléčit, provádí se punkce s vysátím většiny obsahu abscesu. Teprve pokud i tento léčebný postup selže, provádí se odstranění celého abscesu z kraniotomie – nejprve je otevřena lebka pacienta, poté obaly kolem mozku a následně se přímo z mozku odstraňuje opouzdřené ložisko hnisu. Tento výkon se samozřejmě provádí v celkové anestezii.