Dárci krve
A3 Umístění: budova A, vchod A3 pro dárce krve
Informace pro dárce
S platností ihned zastavujeme přechodně na odběrových střediscích LOUNY, MĚLNÍK a JILEMNICE odběr dárců plné krve krevní skupiny B+ a AB+.
Můžete zajít na plazmu. Děkujeme
Vážení dárci krve a plazmy,
s platností co nejdříve (jak stihnete se přeobjednat, nebo si skočte na krev) již nebudeme na všech odběrových střediscích Louny, Mělník a Jilemnice přijímat na plazmaferézy v 7.00 dárce krevní skupiny 0 pozit a negat. Ostatní skupiny ANO. Prosíme dárci 0 pozit a negat objednávejte se na plazmu v systému quantima až od 8.00.
Moc děkujeme za pochopení
Opatření v souvislosti s výskytem a šířením koronaviru
Dočasné vyřazení dárců s rizikovým kontaktem nebo cestovatelskou anamnézou:
- Osoby v karanténě: po ukončení karantény
- Po epidemiologicky významném kontaktu: po ukončení karantény/izolace
- Pobyt mimo ČR: podle aktuální epidemiologické situace a "semaforu" (zelená bez odkladu, oranžová 14 dní, červená 28 dní) a s ohledem na další doporučení (např. odklad 4 týdny po návratu z rizikových zemí vzhledem k výskytu WNV (Západonilská horečka), odklad 4 týdny po návratu ze zemí mimo Evropu, odklad po návratu z malarických oblastí apod.)
Dočasné vyřazení dárců, kteří prodělali infekci SARS-CoV-2:
- Prokázaná infekce SARS-CoV-2 s bezpříznakovým průběhem nebo mírnými klinickými příznaky bez nutnosti hospitalizace: po ukončení izolace
- Prokázaná infekce SARS-CoV-2 se závažnějším průběhem COVID-19 a hospitalizací: 14 dní po ukončení izolace
Vážení dobrovolní dárci krve a jejích složek!
Každý z vás, kdo se cítí naprosto zdráv, nebyla mu nařízena karanténa a v posledních 14 dnech nebyl v kontaktu s osobou, která by mohla být nakažena koronavirem, může přijít bez obav darovat krev, vítáni jsou prvodárci.
Všechna místa pro darování krve a jejích složek - ÚVN, Louny, Mělník, Jilemnice jsou nadále v běžném provozu.
Samozřejmostí je důkladné vyšetření každého dárce před odběrem. Děkujeme.
Nejprve musí začít každý u sebe. Darování krve je veskrze lidský čin, kdy při vědomí, že lidská krev je dosud (a ještě dlouho bude) nenahraditelnou tekutinou, nutnou k navrácení zdraví a záchraně životů, by rozhodování o tom, zda krev darovat nebo ne, nemělo být příliš složité.
Kritéria způsobilosti dárce
Způsobilost dárce krve a jejích složek posuzuje lékař při splnění základních předpokladů k dárcovství a to na základě rozboru anamnézy (zdravotní minulosti dárce), základního lékařského vyšetření a laboratorního vyšetření. V případě pochybnosti o způsobilosti dárce se vyšetření rozšíří.
Odběrové dny
Přehled odběrových míst včetně informací kdy mohou dárci krve darovat krev, nebo její složky, na našich odběrových střediscích v ÚVN Praha, Mělníku, Jilemnici a Lounech. Najdete zde i informace o výjezdech odběrového týmu.
Postupy při odběrech dárců krve
Uvedeme si obecně používané postupy při odběrech dárců plné krve, protože speciálním odběrů, zejména plazmaferézám, bude věnována samostatná kapitola.
Odběry plné krve
Běžný způsob darování krve, kdy se odebere 450 ml plné krve během 5-10 minut. Odebraná krev se následně rozdělí na erytrocyty (červené krvinky) a plazmu. Odběry jsou plně monitorovány na speciálních odběrových vahách, které mj. zaručují dokonalé promísení odebírané krve s protisrážlivým a konzervačním roztokem.
Transfuzní služba ve vyspělých zemích je založena na zásadách 1.národní soběstačnosti v krvi a 2. bezpříspěvkového darování krve. Tyto principy byly stanoveny kromě hlediska etického a dále, aby se krev nestala předmětem nežádoucího obchodu, zejména z důvodu bezpečnosti. V tomto ohledu hraje klíčovou roli princip bezpříspěvkových odběrů, protože pouze dárce, který není motivován přímou finanční částkou je z hlediska moderního pojetí dostatečně bezpečný.