V rámci podpory duševního zdraví pacientů se orientujeme nejen na aktuálně zhoršený psychický stav, ke kterému je zpravidla přivolán specialista, ale především na podporu, která vede ke zvýšení odolnosti a stabilizaci emocí. V případě psychicky náročné zkušenosti (někdy spojené s nemocí, jindy s nepříjemnými pocity, nebo ve stavu, kdy se kumulují starosti a stres), nabízíme techniky práce s tělem (relaxační techniky) zaměřené na uvolnění a snížení napětí v těle. Napětí je přirozenou obranou těla, kterou se brání zátěži. Pokud však zažíváte dlouhodobé obranné napětí v těle, nejen, že se necítíte dobře, ale přidává se mnoho dalších psychosomatických obtíží i onemocnění, která pod tímto tlakem vznikají. Deprese, úzkosti, chronická únava, potíže se spánkem, ale také panické poruchy, neurologické potíže, poruchy výživy atd.

Podstatou naší péče je provést klienta (pacienta) vzniklou situací, stabilizovat jeho emoce, uvolnit napětí těla, pomoci mu porozumět důvodům a následkům jeho obtíží a naučit ho s touto zkušeností dál pracovat. Všechny terapeutické postupy jsou doporučeny psychologem po zhodnocení psychického stavu klienta.
Kromě klasické psychologické péče, kterou naše oddělení vykonává, jsou v rámci psychologické edukace nabízeny našim pacientům na lůžkách i v ambulanci tyto doplňkové terapeutické služby.

Relaxační techniky:

  • Jacobsonova progresivní relaxace
  • Autogenní trénink
  • Jógová relaxace
  • Antistresový dech
  • Práce s nácvikem předělů
  • Psychologická rehabilitační podpora a prevence
  • Kurzy - Burn-out syndrom, Práce s agresí, Uvolňovací techniky – práce s tělem

 

Nácvik těchto technik je často velmi dobrou prevencí pro zvládání další zátěže v životě a může mít i vliv na další zlepšování zdravotního stavu pacienta.


Dobré výsledky s podpůrnou péčí máme dlouhodobě u psychosomatických poruch, nespavosti, při migrénách, u některých kožních onemocnění (např. lupénka), bolestí zad či bolestí jiného původu. Psychologická podpůrná péče je také vhodná při potížích u některých neurologických onemocnění, u stresových poruch vycházejících ze zvýšené zátěže (konflikty, rodinné potíže, psychosomatika vyvolaná nemocí.)
Také při snížení imunity nebo potížích typu zvýšené úzkosti, plačtivosti, tlaku na hrudi, dechových potížích atd.
Na řešení psychických potíží klientů pracujeme ve spolupráci s psychiatrickým oddělením ÚVN.

V případě potřeby kontaktujte:
Ústřední lékařsko - psychologické oddělení
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.